Vishay/BCcomponents MCU08050D1432BP500
MCU08050D1432BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1432BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1432BP500.pdf
Availability of MCU08050D1432BP500
QUANTITY
MCU08050D1432BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1432BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1432BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1432BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1432BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1432BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1432BP500
IC MOSFET DVR 3A HS 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REFERENCE SC70-5 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 7.62MM datasheet.pdf
WIRE CRIMPER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf