Vishay/BCcomponents MCU08050D1652BP100
MCU08050D1652BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1652BP100
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1652BP100.pdf
Availability of MCU08050D1652BP100
QUANTITY
MCU08050D1652BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1652BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1652BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1652BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1652BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1652BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1652BP100
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf