Vishay/BCcomponents MCU08050D1781BP500
MCU08050D1781BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1781BP500
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1781BP500.pdf
Availability of MCU08050D1781BP500
QUANTITY
MCU08050D1781BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1781BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1781BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1781BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1781BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1781BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1781BP500
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 344.4VC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-101-00 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 5-15V 2.45A datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V 4-USP datasheet.pdf