Vishay/BCcomponents MCU08050D1912BP100
MCU08050D1912BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1912BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1912BP100.pdf
Availability of MCU08050D1912BP100
QUANTITY
MCU08050D1912BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1912BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1912BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1912BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1912BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1912BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1912BP100
IC VIDEO SW 2-IN/1OUT/3CH 16SSOP datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 36 OHM 0606 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V OE SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 470M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf