Vishay/BCcomponents MCU08050D2002BP100
MCU08050D2002BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2002BP100
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2002BP100.pdf
Availability of MCU08050D2002BP100
QUANTITY
MCU08050D2002BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2002BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2002BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2002BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2002BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2002BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2002BP100
HOOK&LOOP TAKTY .75" 40# BLK 12" datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 50W OUT datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY GRAY 14.5" datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 VERT 30AU datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 16B 533MHZ 289BGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4KHZ 5SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR 20POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf