Vishay/BCcomponents MCU08050D2032BP500
MCU08050D2032BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2032BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2032BP500.pdf
Availability of MCU08050D2032BP500
QUANTITY
MCU08050D2032BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2032BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2032BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2032BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2032BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2032BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D2032BP500
TRANSFORMER AUDIO 500CT/50 IMPED datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO263 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HD CABLE TIE 175 LB. 43.11" datasheet.pdf