Vishay/BCcomponents MCU08050D2102BP100
MCU08050D2102BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2102BP100
Brief Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2102BP100.pdf
Availability of MCU08050D2102BP100
QUANTITY
MCU08050D2102BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2102BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2102BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2102BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2102BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2102BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2102BP100
CONN HEADER 9POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
SW SUBMINI SPDT HINGE LVR 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf