Vishay/BCcomponents MCU08050D2262BP500
MCU08050D2262BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2262BP500
Brief Description
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2262BP500.pdf
Availability of MCU08050D2262BP500
QUANTITY
MCU08050D2262BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2262BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2262BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2262BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2262BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2262BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D2262BP500
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 18K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 8-SO datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf