Vishay/BCcomponents MCU08050D2402BP100
MCU08050D2402BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2402BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2402BP100.pdf
Availability of MCU08050D2402BP100
QUANTITY
MCU08050D2402BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2402BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2402BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2402BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2402BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2402BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2402BP100
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 120MA 4.2 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf