Vishay/BCcomponents MCU08050D2430BP100
MCU08050D2430BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2430BP100
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2430BP100.pdf
Availability of MCU08050D2430BP100
QUANTITY
MCU08050D2430BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2430BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2430BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2430BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2430BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2430BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2430BP100
CONN HEADER 9POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 18.5VC 2QFN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf