Vishay/BCcomponents MCU08050D2940BP100
MCU08050D2940BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2940BP100
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2940BP100.pdf
Availability of MCU08050D2940BP100
QUANTITY
MCU08050D2940BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2940BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2940BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2940BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2940BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2940BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2940BP100
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 150V 15A TO247 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 2CH 12BIT PGA/COM 48LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf