Vishay/BCcomponents MCU08050D3001BP500
MCU08050D3001BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D3001BP500
Brief Description
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D3001BP500.pdf
Availability of MCU08050D3001BP500
QUANTITY
MCU08050D3001BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D3001BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D3001BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D3001BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D3001BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D3001BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D3001BP500
CONN EDGE DUAL .050 DIP 20 POS datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
HOOK&LOOP TAKTY .33"18# YEL 15' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET 16-18AWG 30GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf