Vishay/BCcomponents MCU08050D3160BP500
MCU08050D3160BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D3160BP500
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D3160BP500.pdf
Availability of MCU08050D3160BP500
QUANTITY
MCU08050D3160BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D3160BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D3160BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D3160BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D3160BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D3160BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D3160BP500
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .125 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SAR I2C TSOT-23-6 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 400A TO244AB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SCR 1200V 16A D2PAK datasheet.pdf