Vishay/BCcomponents MCU08050D3242BP500
MCU08050D3242BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D3242BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D3242BP500.pdf
Availability of MCU08050D3242BP500
QUANTITY
MCU08050D3242BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D3242BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D3242BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D3242BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D3242BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D3242BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D3242BP500
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 67A TO-263AB datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 10MH 1.2A HORZ datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 45POS SMD datasheet.pdf