Vishay/BCcomponents MCU08050D3831BP500
MCU08050D3831BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D3831BP500
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D3831BP500.pdf
Availability of MCU08050D3831BP500
QUANTITY
MCU08050D3831BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D3831BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D3831BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D3831BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D3831BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D3831BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D3831BP500
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC DO204AC datasheet.pdf
COUNTER MODULE DRIVER LINE 4CH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.3A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 130MA 14.9 OHM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
RES SMD 59.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf