Vishay/BCcomponents MCU08050D4022BP100
MCU08050D4022BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4022BP100
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4022BP100.pdf
Availability of MCU08050D4022BP100
QUANTITY
MCU08050D4022BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4022BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4022BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4022BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4022BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4022BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D4022BP100
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 464 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER SAW 1575.42 MHZ SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.3A TO251 datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 300MA 580 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf