Vishay/BCcomponents MCU08050D4870BP100
MCU08050D4870BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4870BP100
Brief Description
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4870BP100.pdf
Availability of MCU08050D4870BP100
QUANTITY
MCU08050D4870BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4870BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4870BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4870BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4870BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4870BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D4870BP100
TVS DIODE 9.4VWM 16.38VC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
SWITCH KNOB DIAMOND 1.25"NATURAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 24VDC datasheet.pdf