Vishay/BCcomponents MCU08050D5101BP500
MCU08050D5101BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D5101BP500
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D5101BP500.pdf
Availability of MCU08050D5101BP500
QUANTITY
MCU08050D5101BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D5101BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D5101BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D5101BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D5101BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D5101BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D5101BP500
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.310" 3MM 2LD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL-MP11CC,(METAL), 1N/C+1N/O QD datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
INDUCOM CRIMP FERRULE 13,7 - 15, datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf