Vishay/BCcomponents MCU08050D5102BP100
MCU08050D5102BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D5102BP100
Brief Description
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D5102BP100.pdf
Availability of MCU08050D5102BP100
QUANTITY
MCU08050D5102BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D5102BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D5102BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D5102BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D5102BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D5102BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D5102BP100
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 600W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 15A SPM55 datasheet.pdf