Vishay/BCcomponents MCU08050D5902BP500
MCU08050D5902BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D5902BP500
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D5902BP500.pdf
Availability of MCU08050D5902BP500
QUANTITY
MCU08050D5902BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D5902BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D5902BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D5902BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D5902BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D5902BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D5902BP500
RES 1.69M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 14POS 2MM GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf