Vishay/BCcomponents MCU08050D6190BP500
MCU08050D6190BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6190BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6190BP500.pdf
Availability of MCU08050D6190BP500
QUANTITY
MCU08050D6190BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6190BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6190BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6190BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6190BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6190BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D6190BP500
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 4AWG #3/8 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
IC FIFO 4KX8 6-7NS 324BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10 datasheet.pdf
CONN 6CONT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
4700UF 40V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf