Vishay/BCcomponents MCU08050D6493DP500
MCU08050D6493DP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6493DP500
Brief Description
RES SMD 649K OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6493DP500.pdf
Availability of MCU08050D6493DP500
QUANTITY
MCU08050D6493DP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6493DP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6493DP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6493DP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6493DP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6493DP500 Details Description
Related parts for MCU08050D6493DP500
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 120POS .050 R/A datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS DL GRAY datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23 datasheet.pdf