Vishay/BCcomponents MCU08050D7501BP100
MCU08050D7501BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D7501BP100
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D7501BP100.pdf
Availability of MCU08050D7501BP100
QUANTITY
MCU08050D7501BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D7501BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D7501BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D7501BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D7501BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D7501BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D7501BP100
TOOL LENS REMOVAL FOR A22 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 5POS PIN datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DISPLAY SMD 0.56" 3DIG CA RED datasheet.pdf