Vishay/BCcomponents MCU08050D8060BP500
MCU08050D8060BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D8060BP500
Brief Description
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D8060BP500.pdf
Availability of MCU08050D8060BP500
QUANTITY
MCU08050D8060BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D8060BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D8060BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D8060BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D8060BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D8060BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D8060BP500
BOARD TERMINAL TURRET SGL 33POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-26AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
IC I2C 2WIRE EXTENDER 16-TSSOP datasheet.pdf
SEAL RING FOR CB 20 O/R SILICONE datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 8.5-40PF 100V SMD datasheet.pdf