Vishay/BCcomponents MCU08050D8873BP100
MCU08050D8873BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D8873BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D8873BP100.pdf
Availability of MCU08050D8873BP100
QUANTITY
MCU08050D8873BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D8873BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D8873BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D8873BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D8873BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D8873BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D8873BP100
RES 750 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 39.38VC DO15 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 19POS PIN datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 19POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 13MM datasheet.pdf
IMPEL 6X8 DC INSERT TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 100MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf