Vishay/BCcomponents MCU08050D9102BP500
MCU08050D9102BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D9102BP500
Brief Description
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D9102BP500.pdf
Availability of MCU08050D9102BP500
QUANTITY
MCU08050D9102BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D9102BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D9102BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D9102BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D9102BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D9102BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D9102BP500
TERMINAL BLOCK 7.50MM 6POS PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 7W datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RELAY REPEAT CYCLE 110VAC datasheet.pdf
LED CREE BRD MT-G2 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BCVP-500RF-20 BK datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf