Vishay/BCcomponents MCU08050F5602BP100
MCU08050F5602BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050F5602BP100
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050F5602BP100.pdf
Availability of MCU08050F5602BP100
QUANTITY
MCU08050F5602BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050F5602BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050F5602BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050F5602BP100
Related LinksMCU08050F, MCU08050F5602BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050F5602BP100 Details Description
Related parts for MCU08050F5602BP100
CONN FFC FPC RCPT 16POS 2.54MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 20PS DL T/H 30AU datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT W/SCKTS datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20-22 AWG SLVR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf