Vishay/BCcomponents MCU08050F6041BP100
MCU08050F6041BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050F6041BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050F6041BP100.pdf
Availability of MCU08050F6041BP100
QUANTITY
MCU08050F6041BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050F6041BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050F6041BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050F6041BP100
Related LinksMCU08050F, MCU08050F6041BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050F6041BP100 Details Description
Related parts for MCU08050F6041BP100
RELAY SSR DC 240V ZC PANEL MNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 1.42UH N87 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
RES 10M OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 700MHZ 48LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MT TH SKT M12 datasheet.pdf