TE Connectivity Raychem Cable Protection HEX41-AC-90-11-A2-3
HEX41-AC-90-11-A2-3 picture photo
Mfg. Part Number
HEX41-AC-90-11-A2-3
Brief Description
HEXASHIELD ADAPTOR
Datasheet Download
HEX41-AC-90-11-A2-3.pdf
Availability of HEX41-AC-90-11-A2-3
QUANTITY
HEX41-AC-90-11-A2-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEX41-AC-90-11-A2-3
Internal Part NumberEIS-HEX41-AC-90-11-A2-3
SeriesHexaShield
TypeBackshell, Banding
Cable Opening-
Diameter - Outside0.870" (22.10mm)
Shell Size - Insert11, B
Thread Size9/16-24 UNEF-2B
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
FeaturesBandstrap
Ingress Protection-
Includes6 pcs - 1 Backshell, 1 Bandstrap, 1 Clamping Nut, 1 Conic Ring, 1 O-Ring, 1 Star
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series I, II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEX41-AC-90-11-A2-3
HEX41-AC-90-11-A2-3 Details Description
Related parts for HEX41-AC-90-11-A2-3
FIXED IND 6.8NH 1.1A 160 MOHM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20T/MC20G/X datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 80 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-15MM WIRE MOD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LM2N 5.08/16/90 3.5SN GY BX datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
C/A, CXP MPO - 3 QSFP MPO, 24F, datasheet.pdf