Vishay/BCcomponents MCU08050F6041BP100
MCU08050F6041BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050F6041BP100
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050F6041BP100.pdf
Availability of MCU08050F6041BP100
QUANTITY
MCU08050F6041BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050F6041BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050F6041BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050F6041BP100
Related LinksMCU08050F, MCU08050F6041BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050F6041BP100 Details Description
Related parts for MCU08050F6041BP100
CONN RCPT .100" 1POS TIN WW R/A datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2A QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf