Vishay/Beyschlag MCW0406MD1002BP100
MCW0406MD1002BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD1002BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD1002BP100.pdf
Availability of MCW0406MD1002BP100
QUANTITY
MCW0406MD1002BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD1002BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD1002BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD1002BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD1002BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD1002BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD1002BP100
TERM BLK W/RES TS35 24AC/DC SPDT datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 460 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf