Vishay/Beyschlag MCW0406MD1101BP100
MCW0406MD1101BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD1101BP100
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD1101BP100.pdf
Availability of MCW0406MD1101BP100
QUANTITY
MCW0406MD1101BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD1101BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD1101BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD1101BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD1101BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD1101BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD1101BP100
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
COVER HINGE 10 MO MINDEL B-322 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 240A D2PAK-7 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
INDICATOR YELLOW SQUARE 24V datasheet.pdf
48 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN PLUG 14-16AWG DURASEAL datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
220000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf