Vishay/Beyschlag MCW0406MD2001BP100
MCW0406MD2001BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD2001BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD2001BP100.pdf
Availability of MCW0406MD2001BP100
QUANTITY
MCW0406MD2001BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD2001BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD2001BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD2001BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD2001BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD2001BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD2001BP100
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 5/8"X 36YD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 35MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf