Vishay/Beyschlag MCW0406MD3741BP100
MCW0406MD3741BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD3741BP100
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD3741BP100.pdf
Availability of MCW0406MD3741BP100
QUANTITY
MCW0406MD3741BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD3741BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD3741BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD3741BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD3741BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD3741BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD3741BP100
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
KRIMPING DIES (ATP-F-160-E2) datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 240MA 2.9 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf