Vishay/Beyschlag MCW0406MD4120BP100
MCW0406MD4120BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD4120BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD4120BP100.pdf
Availability of MCW0406MD4120BP100
QUANTITY
MCW0406MD4120BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD4120BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD4120BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD4120BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD4120BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD4120BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD4120BP100
CONN HEADR BRKWAY .100 27POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24TSSOP datasheet.pdf
LED WARM WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CBL 18POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP DF60 8AWG datasheet.pdf