Vishay/Beyschlag MCW0406MD5901BP100
MCW0406MD5901BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD5901BP100
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD5901BP100.pdf
Availability of MCW0406MD5901BP100
QUANTITY
MCW0406MD5901BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD5901BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD5901BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD5901BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD5901BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD5901BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD5901BP100
FIXED IND 1MH 200MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
IC CONVERTER RMS-DC PREC 8MSOP datasheet.pdf
IMPACT DC 4X10 GL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
OFFSET HANGER BRACKET datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 41.7MMH datasheet.pdf