Vishay/Beyschlag MCW0406MD6810BP100
MCW0406MD6810BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD6810BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 681 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD6810BP100.pdf
Availability of MCW0406MD6810BP100
QUANTITY
MCW0406MD6810BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD6810BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD6810BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD6810BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD6810BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD6810BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD6810BP100
DIODE ZENER 1.8V 1W DO216AA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.5 OHM 0804 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-143 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 33POS datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
TERMINAL WDUL 4 50K/0 75W POTI datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 30"X60 datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
KIT AUTOMATION FOR XMC4500 datasheet.pdf
MAGNET N35 NICUNI 6MM(A) 2.5MM datasheet.pdf