Vishay/Beyschlag MCW0406MD6811BP100
MCW0406MD6811BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD6811BP100
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD6811BP100.pdf
Availability of MCW0406MD6811BP100
QUANTITY
MCW0406MD6811BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD6811BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD6811BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD6811BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD6811BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD6811BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD6811BP100
FUSE CERM 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL 250MSPS 68-QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 59.0K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
NUT DRIVER SET HEX SOCKET 2PC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 38QFN datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf