AVX Corporation MD011A101FAB
MD011A101FAB picture photo
Mfg. Part Number
MD011A101FAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD011A101FAB.pdf
Availability of MD011A101FAB
QUANTITY
MD011A101FAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD011A101FAB
Internal Part NumberEIS-MD011A101FAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD011A101FAB
Related LinksMD011A, MD011A101FAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD011A101FAB Details Description
Related parts for MD011A101FAB
NUT SETTER HEX SOCKET 5MM 2.17" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER/PAR 1M 48-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 10 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2.0A 800V DFS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 0.5MM SMD datasheet.pdf