AVX Corporation MD011A150JAB
MD011A150JAB picture photo
Mfg. Part Number
MD011A150JAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD011A150JAB.pdf
Availability of MD011A150JAB
QUANTITY
MD011A150JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD011A150JAB
Internal Part NumberEIS-MD011A150JAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD011A150JAB
Related LinksMD011A, MD011A150JAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD011A150JAB Details Description
Related parts for MD011A150JAB
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS PANEL MT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 24-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 13 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE W/O CONTACTS MALE 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 46A TO-220 datasheet.pdf