AVX Corporation MD011C331KAB
MD011C331KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD011C331KAB
Brief Description
CAP CER 330PF 100V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD011C331KAB.pdf
Availability of MD011C331KAB
QUANTITY
MD011C331KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD011C331KAB
Internal Part NumberEIS-MD011C331KAB
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD011C331KAB
Related LinksMD011C, MD011C331KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD011C331KAB Details Description
Related parts for MD011C331KAB
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 14POS 30AU datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD882 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
THYRISTOR GATE 400V 0.8A TO92 datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf