AVX Corporation MD015A100JAB
MD015A100JAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015A100JAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD015A100JAB.pdf
Availability of MD015A100JAB
QUANTITY
MD015A100JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015A100JAB
Internal Part NumberEIS-MD015A100JAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015A100JAB
Related LinksMD015A, MD015A100JAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015A100JAB Details Description
Related parts for MD015A100JAB
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC GAIN BLOCK IF 16.5DB 8-LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 10.5 OHM datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 100MM 12-24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf