AVX Corporation MD015A101KAB
MD015A101KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015A101KAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD015A101KAB.pdf
Availability of MD015A101KAB
QUANTITY
MD015A101KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015A101KAB
Internal Part NumberEIS-MD015A101KAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015A101KAB
Related LinksMD015A, MD015A101KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015A101KAB Details Description
Related parts for MD015A101KAB
FIXED IND 8.2UH 135MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4244 RF SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf