Microsemi Commercial Components 2EZ120D5/TR12
2EZ120D5/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D5/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D5/TR12.pdf
Availability of 2EZ120D5/TR12
QUANTITY
2EZ120D5/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D5/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ120D5/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D5/TR12
Related Links2EZ120, 2EZ120D5/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D5/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ120D5/TR12
OPTOISO 2.5KV OPEN COLL 8SSOP datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 16.5MM OD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
PTC RESETTABLE FUSE RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf