AVX Corporation MD015A102JAB
MD015A102JAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015A102JAB
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD015A102JAB.pdf
Availability of MD015A102JAB
QUANTITY
MD015A102JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015A102JAB
Internal Part NumberEIS-MD015A102JAB
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015A102JAB
Related LinksMD015A, MD015A102JAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015A102JAB Details Description
Related parts for MD015A102JAB
RES ARRAY 13 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V BLUE datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 50PPM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
SIDAC MP 220-250V H.V. DO15 datasheet.pdf
ACF 1.5MM X 10M 0.059"X 33' datasheet.pdf