AVX Corporation MD015A151KAB
MD015A151KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015A151KAB
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD015A151KAB.pdf
Availability of MD015A151KAB
QUANTITY
MD015A151KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015A151KAB
Internal Part NumberEIS-MD015A151KAB
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015A151KAB
Related LinksMD015A, MD015A151KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015A151KAB Details Description
Related parts for MD015A151KAB
IC MPU I386 25MHZ 132CPGA datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 60V 500MA 4SMT datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.01A 5V datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf