AVX Corporation MD015A560JAB
MD015A560JAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015A560JAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD015A560JAB.pdf
Availability of MD015A560JAB
QUANTITY
MD015A560JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015A560JAB
Internal Part NumberEIS-MD015A560JAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015A560JAB
Related LinksMD015A, MD015A560JAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015A560JAB Details Description
Related parts for MD015A560JAB
BUMPER SQUARE 1"L X 1"W BLACK datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 3"W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 759 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf