ITT Cannon, LLC CA3100E24-11SX
CA3100E24-11SX picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-11SX
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E24-11SX.pdf
Availability of CA3100E24-11SX
QUANTITY
CA3100E24-11SX Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-11SX
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-11SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-11SX
Related LinksCA3100E, CA3100E24-11SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-11SX Details Description
Related parts for CA3100E24-11SX
FILTER 1-PHASE HI PWR EMI 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 97MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf