AVX Corporation MD015C102KAB
MD015C102KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015C102KAB
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD015C102KAB.pdf
Availability of MD015C102KAB
QUANTITY
MD015C102KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015C102KAB
Internal Part NumberEIS-MD015C102KAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015C102KAB
Related LinksMD015C, MD015C102KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015C102KAB Details Description
Related parts for MD015C102KAB
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
RES 256 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BASE ASSY CABLE METAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
JT 13C 13#16 PIN PLUG datasheet.pdf
24-bit 192kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf