AVX Corporation MD015C471MAB
MD015C471MAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015C471MAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD015C471MAB.pdf
Availability of MD015C471MAB
QUANTITY
MD015C471MAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015C471MAB
Internal Part NumberEIS-MD015C471MAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015C471MAB
Related LinksMD015C, MD015C471MAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015C471MAB Details Description
Related parts for MD015C471MAB
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7492 datasheet.pdf
PLUG 7POS 0 DEG BLK/BLUE 2.7-3.9 datasheet.pdf
IC HD RADIO PROCESSOR 144HLQFP datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 33MM datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 32MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf